Родіювання дорогоцінного металу: навіщо його роблять
Покриття родієм металу — процес, який застосовують для золота та срібла, що підкреслює додатково візуальні якості металів. Нерідко можна зустріти родовані вироби в ювелірному виробництві. Нижче йтиметься про особливості процедури родіювання та про те, як доглядати за родованою прикрасою.
Для чого необхідне родіювання
Родій — це твердий метал зі сріблясто-сірим кольором. Його атомний номер — 45, і він належить до металів платинової групи. Родій застосовується в багатьох галузях виробництва для створення різних продуктів, це може бути електроніка, хімічна сировина, лазери і т.п. Його активно залучають до ювелірної справи, з метою отримання надійних покриттів, стійких до корозії та зносу. Гарний і ефектний блиск родію відмінно гармонує з діамантами, фіанітами та іншими дорогоцінними каменями.
Зважаючи на те, що родій вкрай важко обробляти, а його вартість у 10 разів перевищує ціну золота, масово вироби з нього не виробляють. Однак процедура родіювання використовується для створення довговічних покриттів, що сприяє тривалому збереженню виробу в бездоганному вигляді. Міцність матеріалу є ще одним важливим аргументом на користь такого процесу обробки.
Як здійснюється процедура родіювання
Для створення покриття родієм використовується процес гальванізації. Для цього послідовно виконують низку дій:
- Очищають та знежирюють виріб, який буде родований.
- Наливають у гальванічну ванну розчин солей родію.
- Всередину опускають коштовність, яку потрібно обробити.
- Пускають електричний струм, щоб атоми родію закріпилися на прикрасі.
Після цього можна використовувати прикрасу за його призначенням. Товщина готового покриття визначається складом електроліту, силою струму та часом контакту.
Родоване срібло та його відмінність від звичайного
Ювеліри родують срібло, щоб воно мало кращий та презентабельний вигляд. Такий метал відрізняється від звичайного срібла тим, що виглядає благородніше та не має характерного сірого відтінку.
Срібло, вкрите родієм, може виглядати подібно до золотих і платинових матеріалів. При цьому воно значно дешевше. Бренди зі світовим ім'ям, такі як Christian Dior та Gucci, виробляють колекції прикрас із родованого срібла. Вироби мають попит у цінителів ювелірних шедеврів.
Буває також і чорне родіювання срібла: обробка відбувається оксидом металу. Така ж гальванізація, як і з білим родієм, але при цьому річ набуває характерного темного відтінку.
В інтернет-магазині можна зустріти асортимент подібних товарів різного розміру, форми та кольору. При виборі моделі варто зважати на те, що згодом товар втрачає свій захисний шар. Після закінчення певного терміну необхідно повторювати процедуру родіювання. Тому, якщо ви збираєтеся замовляти щось у каталозі, запитайте продавця, коли саме потрібно оновити покриття. Своєчасно виконуйте обробку.
Родіювання золота
Золото, вкрите родієм, не тільки відрізняється прекрасним зовнішнім виглядом, але й зберігає стійкість до зношування та деформацій. Оскільки золото — це досить м'який матеріал, воно піддається ризику витончення. Щоб цього не сталося, залучають процес родіювання.
Як доглядати за родованими прикрасами
Вироби, оброблені родіюванням, вимагають до себе акуратного ставлення. Дотримуйтесь нескладних правил догляду за коштовностями:
- Уникайте абразивних та хлорвмісних засобів при очищенні прикрас.
- Знімайте річ, якщо ви маєте намір займатися спортом, плавати, засмагати. Піт і хімічні реагенти для очищення води псують виріб.
- Не залишайте прикрасу у картонній коробці для зберігання. Вона містить сірку, що руйнує покриття.
- Не тримайте разом родовані вироби та звичайні.
- Якщо потрібно почистити метал, скористайтесь ювелірними серветками.
Вчасно слід повторювати процедуру родіювання. В Україні ціна послуги залежить від розміру коштовності, а також ціни родію в самій майстерні.
Переваги та недоліки родіювання металу
Процедура родіювання має масу позитивних ефектів:
- Матеріал надійно захищений від стирання, деформації, ураження хімічними реагентами.
- Прикраси набувають незвичайних відтінків.
- Колір коштовності не змінюється з часом.
- Прикраса, оброблена родіюванням, гіпоалергенна.
До недоліків відносять високу ціну коштовності та необхідність регулярно оновлювати покриття.
Висновок
Покриття коштовностей родієм надає їм додаткову міцність, покращує вигляд виробів та сприяє більш тривалій службі. Доглядати за прикрасами з родіюванням нескладно, важливо своєчасно оновлювати покриття.