Кальцит: краса та багатогранність
Кальцит — це один із найпоширеніших самоцвітів у світі. Хоча він не належить до традиційних прикрас, завдяки своїм дизайнерським властивостям привертає увагу ювелірів і поціновувачів краси. Камінь легко полірувати та ограновувати. Його широко використовують у ювелірній справі, літотерапії та астрології. Завдяки різним домішкам у складі камінь буває різних відтінків. Це робить його привабливим і відкриває більше можливостей використання. Кристали не тільки декоративні, а й мають лікувальні властивості, вносять у життя блиск і гармонію.

Що відомо про кальцит
Кальцит — камінь, який представляє стійку форму кальцію карбонату. Це елемент осадових порід, в основному, вапнякових. Більша його частина утворюється з решток морських організмів або раковин. Часто зустрічається у формі жил у відкладеннях гарячих джерел, сталактитів, печер і сталагмітів.
Породу видобувають у багатьох регіонах світу. Щедрі родовища знаходяться в Мексиці. Менш великі — в регіонах США, Африки, а також Чехії, Ісландії та інших країнах.
Особливості кальциту
Твердість кальциту не перевищує 3 бали за шкалою Мооса, що наближає його до корала, бурштину і хризоколу. Ювелірні вироби з такими вставками вимагають дбайливого ставлення. Важливо не вдарити їх і не подряпати.
Ключова особливість мінералу — колір. У чистому вигляді кристал нейтральний, але наявність домішок робить його особливим і привабливим. Основні колірні варіанти:
- помаранчевий — завдяки вмісту заліза;
- сірий — з магнієм у складі;
- синій — з додаванням цинку;
- жовтий — значна кількість кобальту;
- червоний — з марганцем.
Камінь кальцит у більшості випадків напівпрозорий. Зустрічаються і чисті зразки. У каменю склоподібний блиск, і завдяки гарному поліруванню він стає ще більшим. Ціна багато в чому залежить від ступеня прозорості. Що він вищий, то дорожчий самоцвіт.
У більшості випадків мінерал не піддають огранюванню. Природна форма виглядає дуже органічно. Нашарування і сходинки намагаються зберегти. Форма кристалізації варіюється від гексагональних колонок до п’ятикутних плит. У більшості випадків поверхня злегка шорстка, але може бути і повністю гладкою. Іноді каменю надають форму восьмикутника, подушечки або овалу.
Розміри видобутих каменів залежать від родовища. У деяких осадових утвореннях знаходять мікроскопічні кристали. Іноді їх можна побачити тільки під мікроскопом. У суцільних жилах формуються кристали розміром від кількох міліметрів до сантиметра і більше. Великі зразки, що досягають десятків сантиметрів завдовжки, знаходять у печерах або гідротермальних жилах. Зустрічаються і гігантські кристали, що досягають кількох метрів.
Переваги та сфери застосування кальциту
Попри м’якість кальциту, ювеліри охоче декорують ним прикраси. Ось кілька сфер застосування:
- Колекційні ювелірні вироби. Це брошки, сережки, кулони та інші прикраси.
- Декоративні елементи. Великий вибір колірних рішень і різна прозорість відкривають широкі можливості для застосування. Практикується поєднання з різними металами і камінням.
- Різьблені фігурки. Кальцит легко обробляти і надавати складні форми для прикрашання побуту.
Перед тим як замовити вироби з такою інкрустацією, варто розібратися, кому підходить кальцит. Він прихильний до всіх знаків зодіаку. Виняток становлять лише Скорпіони.
З чим поєднується кальцит
Великий асортимент відтінків дозволяє комбінувати мінерал із різними металами. Поширені поєднання:
- срібло використовують частіше за інших, оскільки воно гармонує з ніжними відтінками;
- червоне золото створює шикарний гармонійний контраст;
- мідь і латунь додають теплі нотки;
- біле золото і платина підкреслюють прозорість.
Кальцит поєднується з бірюзою, перлами та серпентином. Для створення контрастних рішень використовують аметист, лазурит і гематит. Обираючи сережки, орієнтуйтеся на особливості зовнішності. Світлі та коричневі камені пасують жінкам з яскравим типажем, зелені та карамельні — шатенкам, сірі — блакитнооким блондинкам.
Кальцит: магічні властивості та лікувальний вплив
Вважають, що камінь врівноважує всі чакри і звільняє внутрішню енергію. Його часто використовують як оберіг, оскільки кристал втілює всі стихії. Кристал підвищує творчий потенціал власника, розкриває духовність і мудрість.
Кальцит, лікувальні властивості якого добре відомі літотерапевтам, допомагає за хвороб травного тракту. Камені певного кольору впливають на конкретні органи. Жовті використовують для лікування нирок, помаранчеві покращують травлення. Якщо надіти каблучку на мізинець правої руки, нормалізується серцевий ритм.
Велике значення кальциту в медитації. Він приносить позитив і душевну гармонію, тому підходить для щоденного застосування.
Як відрізнити оригінал від підробки
Підтвердити оригінальність товару допомагають прості тести:
- Кальцит дуже легко подряпати твердим предметом.
- У каменю приглушені відтінки. Надмірна яскравість або неприродний колір можуть вказувати на те, що перед вами пофарбоване скло або пластик.
- Оригінал має невеликі внутрішні дефекти, а підробка виглядає ідеальною.
- Якщо подивитися через самоцвіт на зображення, воно буде двоїтися. Скло або пластик не можуть дати такого ефекту.
- Деякі зразки флуоресціюють при підсвічуванні УФ-лампою.
Щоб упевнитися в автентичності, краще звернутися до експертів.
Поради з догляду
Хочете зберегти красу ювелірних і декоративних виробів — постарайтеся, щоб вони не стикалися з іншими предметами. Також протипоказані контакти з водою, агресивними хімічними та абразивними речовинами. Очищати від пилу і бруду бажано м’якою тканиною.
Вибирайте в каталозі інтернет-магазину AURUM в Україні привабливі моделі натільних та інтер’єрних ювелірних прикрас з різними вставками.