Камінь Клеопатри — хризоліт
Вечірній смарагд, чоловічий талісман — так називають камінь хризоліт у народі. У ювелірному мистецтві він також відомий як олівіт чи перидот. Вважається, що мінерал може привабити удачу й захистити від небезпек. А ще камінь має унікальний відтінок: лаймово-м'ятно-фісташковий. У чому магія хризоліту та як відрізнити натуральний кристал від штучного — читайте далі.
Камінь із безлюдного острова
Назва мінералу має грецьке походження — chrysos і lithos — що означає «золотий камінь». Причина в його відтінку — зеленому із сонячними переливами. Інше найменування — перидот — французького походження. До речі, саме у Франції з'явилася народна назва мінералу «камінь чоловіків». Тоді, у 60-ті роки XX століття ходили чутки, що камінь додає пристрасті характеру представників сильної статі.
У властивості хризоліту приваблювати кохання вірила й цариця Єгипту Клеопатра. Тому вважається, що вперше його видобували саме в часи її правління. Робили це вночі, бо вдень камінь начебто зникав. Цариця носила одяг, декорований перидотом, бувши переконаною, що саме цей кристал допоможе їй побудувати сильну імперію і захистить від ворогів. Такі ж зелені камені можна побачити на тюрбанах турецьких султанів, у ризах юдейських монахів.
Сьогодні хризоліт видобувають в Австралії, М'янмі, Бразилії, Норвегії, Пакистані, Кенії, Заїрі, Монголії. А найбільші та найдорожчі мінерали знаходили на безлюдному острові в Червоному морі — Зебергеді. Один із них важив 10 каратів!
Характеристики хризоліту: як відрізнити від підробки
До речі, про розмір. Як правило, хризоліти в ювелірних виробах є невеликими. Це один із критеріїв, як відрізнити оригінал від підробки. У природі масивні перидоти трапляються вкрай рідко, тому їхня ціна буде надто високою для інкрустації прикрас. Інші ознаки натуральності:
- Хризоліт — камінь зелено-жовтого відтінку, напівпрозорий із подвійним заломленням та скляним блиском. На ньому не буде матових ділянок на поверхні чи дефектів усередині.
- Справжній перидот не нагріватиметься в руках, залишатиметься прохолодним.
- Увечері камінь втрачає свій золотий блиск і стає смарагдовим.
Хризоліт є твердим (6,5-7 одиниць за шкалою Мооса) і крихким. Тому його потрібно носити обережно, оберігаючи від механічних пошкоджень чи високих температур.
Хризоліт: лікувальні властивості
Уперше про медичний вплив зеленого відтінку хризоліту на здоров'я людини говорили ще алхіміки в XVI столітті. Тоді вважалося, що камінь допомагає в лікуванні захворювань очей та врівноважує емоційний стан людини. Сьогодні його також активно використовують у нетрадиційній медицині. У чому сила хризоліту:
- Якщо прикласти мінерал до хворого місця на пів години, біль послабиться, самопочуття покращиться.
- Якщо камінь опустити у воду й «настояти», такий напій позитивно впливатиме на роботу внутрішніх органів.
- Якщо носити прикраси із «золотим каменем» на вухах, вони захищатимуть від головного болю.
- Ювелірні вироби з хризолітом допомагають побороти безсоння та впоратися зі стресами.
Також відомо, що подрібнений у порошок мінерал додають до складу мазі, що лікує шкірні захворювання.
Магія «золотого» кристала
Ще одна причина купити ювелірний виріб із зеленим каменем — магічні властивості хризоліту. Вважається, що перидот наділений енергією сонця, відтак:
- Захищає від злих людей, негативних емоцій, небезпек.
- Допомагає позбутися заздрості.
- Знімає нервове напруження, лікує депресію.
- Підсилює інтуїцію.
- Позитивно впливає на пристрасність.
- Допомагає налагодити стосунки в колективі та знайти спільну мову з колегами.
- Притягує кохання.
У Середньовіччі хризоліт вважали каменем натхнення, бо його грайливі відтінки допомагали творити митцям. У Монголії самоцвіт називали талісманом дракона, бо він начебто додавав характеру хоробрості.
Сьогодні люди вірять: якщо носити браслет чи перстень із хризолітом на лівій руці, це приваблюватиме удачу. А ще потрібно пам'ятати, що це камінь-однолюб, тому передаровувати його не варто.
Прикраси з хризолітом: як доглядати
Колір перидота — зелений із відтінками, камінь є популярним у ювелірному виробництві. Найчастіше його інкрустують у прикраси із золота. У поєднанні з таким металом прикраси мають «теплий» вигляд.
Майже неможливо знайти хризоліт в обручках, нечасто він трапляється в каблучках. Причина — у чутливості до подряпин. Саме тому зелений мінерал, як правило, прикрашає сережки та кулони. Зазвичай вставка має форму краплі, клина чи круга з діамантовим огранюванням або кабошоном. Часто камінь поєднують з іншими самоцвітами, серед яких можуть бути корали, топази, аметисти, сапфіри.
Попри всі стилістичні переваги хризоліту, потрібно пам'ятати про його особливі характеристики, серед яких крихкість. Тому носити прикраси треба акуратно, тримати в скриньці, не залишати під прямими сонячними променями та оберігати від перепадів температур.
Кому підходить хризоліт
Вибір прикрас із зеленим мінералом у каталозі інтернет-магазину у порівнянні з іншими каменями достатньо скромний. Причина в тому, що не всі знайдені мінерали піддають огранюванню і не кожен майстер візьметься за роботу з таким делікатним матеріалом. Тому, якщо вам вдалося знайти модель прикраси з «вечірнім сапфіром», точно вартує її замовляти. Енергетика та магічні властивості хризоліту не розчарують.
Особливо вдалим буде цей вибір для представників таких знаків зодіаку: Риб, Левів, Дів, Близнюків, Тельців і Терезів. Він зміцнить впевненість у собі й додасть характеру наполегливості та розважливості. Не надто підходить камінь Ракам, Водоліям і Скорпіонам. Але йдеться не про негативний вплив, а скоріше про відсутність очікуваного ефекту від нього. Тому найважливіший критерій — чи має хризоліт значення саме для вас чи для людини, якій вибираєте таку прикрасу в подарунок. Бо талісманом може стати лише те, у магію чого вірите саме ви. Шукайте свій «золотий камінь» в асортименті ювелірних виробів в Україні.