Жадеїт — прекрасний і лікувальний камінь
Жадеїт — красивий і міцний ювелірний камінь зеленого кольору. Разом з нефритом його відносять до групи «жад», але цей самоцвіт відрізняється від останнього зернистою і твердішою структурою. Жадеїт славиться унікальними декоративними властивостями. Особливо він популярний у Південно-Східній Азії та Мексиці, і навіть вважається культовим. Камінь широко використовують у народній медицині. Він представлений різноманітністю відтінків, а в ювелірних магазинах можна знайти прикраси, які допоможуть створити стильний образ.
Історія та основні родовища
Камінь відомий із давніх часів. Китайці завжди цінували жадеїт, значення його пов'язували з духовною силою. У буддизмі та ісламі до нього ставляться як до святині. Релігійного значення надавали й індіанці мая, з мінералу вирізали фігурки божеств. У ранніх індуїстських течіях його використовували для медитації.
Назва «жад» перекладається як «поперековий камінь». Таке найменування дали йому іспанці під час підкорення Америки. 1860 року вчений із Франції Демур зіставив самоцвіт із нефритом і вивів в окрему групу. Китайці вважають, що жадеїт — камінь-провісник усіх дорогоцінних мінералів. Він набагато дорожчий за нефрит, оскільки зустрічається значно рідше.
Основне родовище знаходиться в М'янмі. Тут розташовані унікальні копальні в районі Томхо, в яких видобувають камінь найвищої якості. Інші родовища не такі значні та багаті порівняно з бірманськими. Видобуток ведуть у Китаї, США (штаті Каліфорнія), а також Гватемалі, Японії, Індії та Казахстані.
Характеристики та застосування в ювелірній справі
Камінь жадеїт популярний завдяки дивовижному забарвленню й особливій текстурі. З нього виготовляють сувеніри, релігійні фігурки, а також ювелірні вироби:
- персні;
- брошки;
- намиста;
- кулони;
- сережки.
Це в'язкий і щільний матеріал, який легко різати. Завдяки цьому він популярний у ювелірному мистецтві. Великий вибір відтінків також приваблює майстрів. Найпоширеніші — смарагдовий і світло-зелений. Зустрічаються також білі, рожеві, бузкові, чорні, оливкові та коричневі зразки.
Від чого залежить вартість прикрас із жадеїту
Цінність каменю визначають прозорістю. Що він чистіший, то вища вартість вихідної сировини і готового виробу. На світовому ринку використовують три сорти каменів:
- Утиліті (звичайні) — найдоступніший варіант. Матеріал сірого або зеленого кольору з нерівномірним забарвленням. Прозорість відсутня, тому його використовують для виготовлення виробів. Властивості жадеїту такої категорії добре підходять для застосування в лазні або сауні, що популярно і в Україні. Камені швидко нагріваються і витримують високу температуру.
- Комершіал (торгові) — цінніший матеріал, його використовують, в основному, для виготовлення сувенірів і вибірково — для ювелірних виробів. Колірні властивості як в утиліті, але з яскраво-зеленими напівпрозорими вкрапленнями.
- Імперіал (преміум) — найцінніший сорт, представлений у каталогах прикрас. Застосовують лише для ювелірної обробки і створення елітних моделей. Прозорий або напівпрозорий, смарагдового кольору. Зустрічається у вигляді вкраплень або прожилок у дорогоцінних каменях меншої цінності.
Велике значення в ціноутворенні відіграє вік мінералу. Що він старіший, то вища вартість, навіть за невисоких ювелірних характеристик. Розмір — ще один важливий параметр. Також ціна залежить від якості огранювання. Як правило, це кабошон, що передбачає надання форми і ретельне дзеркальне полірування.
Як відрізнити справжній жадеїт від підробки
В інтернет-магазинах представлені оригінальні вироби, але з рук нерідко можна придбати фальшивку. Розрізняють кілька типів підробок:
- Несправжній колір. Виконують термічне оброблення, а потім використовують органічний барвник.
- Посилення блиску. Виріб не полірують належним чином. Замість цього поверхню покривають безбарвним або зеленим лаком.
- Сировина низької якості. Завдяки деяким операціям бюджетний сорт каменю видають за дорожчий.
- Підміна. Використовують інші мінерали зеленого кольору, видаючи їх за жадеїт.
Щоб не потрапити в халепу, зверніть увагу на вимоги, яким має відповідати коштовність. Це рівномірний колір і мінімальна кількість тріщин. Домішки відсутні або незначні. Натуральний камінь доволі міцний. З огляду на ці особливості, нескладно визначити підробку й уникнути помилки під час купівлі.
Жадеїт: кому підходить і якими лікувальними властивостями володіє
Якщо брати до уваги сумісність зі знаками Зодіаку, мінерал принесе удачу Дівам і Терезам. Сміливо вибирайте прикраси з такими вставками. Вони здатні наділити розсудливістю і впевненістю в собі. Однак коштовність не принесе користь Ракам, Скорпіонам і Рибам, а особливо — Козерогам.
Мінералу приписують позитивний вплив на організм:
- надання еластичності кровоносним судинам;
- посилення чоловічої потенції;
- боротьбу з безпліддям;
- поліпшення складу крові;
- зміцнення серцевого м'яза.
Широко поширене застосування каменю від болю в попереку і нирках. Жадеїт, лікувальні властивості якого добре відомі в китайській і тибетській медицині, активно застосовують для відновлення біоенергетики. Він чинить заспокійливу дію і зміцнює нервову систему, підвищує емоційну витривалість і сприяє активності.
Як правильно чистити прикраси
Належний догляд збереже привабливість прикраси. Щоб очистити камінь і оправу з дорогоцінного металу від забруднень, замочіть виріб у чистій воді приблизно на дві години. Мийні засоби використовувати необов'язково. Після цього потріть поверхню м'якою зубною щіткою, сполосніть під проточною водою і промокніть серветкою без ворсу.
Після того як ви пильніше поглянули на жадеїт, магічні властивості каменю, його прекрасний колір і користь для здоров'я, залишилося тільки вибрати і замовити вироби з ним. Асортимент товарів дозволяє урізноманітнити свій ювелірний гардероб.