Магія котячого ока
Хризоберил – саме так називається мінерал зеленувато-жовтого кольору з характерним відблиском світла, що нагадує зіницю. Такий самоцвіт має дуже містичний вигляд і заворожує. Тому й називають його в народі котячим оком. А ще приписують незвичайні магічні властивості та вірять, що він може стати найсильнішим оберегом для власника, якому пасуватиме така енергетика. Усе про мінерал котяче око та його особливості – в огляді.
Історія та сучасні родовища
Про камінь дивовижного зелено-жовтого кольору з відблиском чи не вперше згадує давньоримський письменник Пліній Старший. Вважається, що в стародавні часи амулетами з котячим оком володіли лише жерці та знатні особи. Через містичний дизайн наші предки використовували його тільки в оберегах та для проведення магічних ритуалів, і не розглядали як елемент декору чи можливе доповнення до будь-яких прикрас. Довгий час його навіть уникали, бо вважали диявольським, вірили, що самоцвіт ховає від Бога добрі справи людини та прирікає її на вічні муки в пеклі.
Сьогодні ж ювелірні вироби з котячим оком мають неабиякий попит. До речі, камінь вагою 300 каратів мала у своїй колекції навіть британська королева Вікторія. А принц Англії Артур подарував каблучку з такою вставкою своїй коханій Луїзі.
Ще одна особливість каменя – його унікальність. Знайти натуральний хризоберил не так легко. Найбільші родовища розташовані на Шрі-Ланці, у Бразилії, Індії та на острові Мадагаскар.
Характеристики мінералу
Котяче око – мінерал, який надзвичайно твердий, може подряпати скло. Також камінь має високу щільність – 3,96 г/см³. Але попри це залишається доволі крихким, і його легко пошкодити прямим ударом по поверхні.
Цікаво й те, що самоцвіт можна знайти в незвичайних відтінках: медово-коричневому, яблунево- та блакитно-зеленому, лимонно-жовтому чи навіть золотистому. Але не варто плутати хризоберил з іншими самоцвітами, що теж можуть нагадувати око кішки:
- невритом;
- кварцом;
- турмаліном;
- скаполітом.
Їх також сьогодні часто називають котячим оком, проте це не так і створює багато плутанини в розумінні справжньої цінності натурального мінералу.
Магічні історії та лікувальні властивості
Вірування щодо містичної сили каменя з роками кардинально трансформувалися: від остраху через його начебто диявольське походження до нестримного бажання володіти силою, якою наділяє самоцвіт. Вважається, що мінералу під силу розсіяти погану енергетику довкола людини й уберегти її від лиха. Ювелірні прикраси із цією вставкою носять для привернення удачі та притягування багатства. А ще котяче око позитивно впливає на характер людини:
- сором'язливим додає впевненості;
- а надто рішучих робить поступливішими та стриманішими у своїх рішеннях.
І лише злих та осіб із поганими намірами такий кристал карає – він допомагає їм втілювати всі лихі наміри й у результаті позбавляє спокою та щастя.
Цікаво, що котяче око, властивості якого не обмежуються лише містикою, використовують також для лікування різних недуг. Обереги з такою вставкою носять для запобігання ускладненням хвороб горла, вироби з каменем дарують людям, що страждають безсонням. Вважається, що щоденне носіння сережок, браслета чи кулона з котячим оком позитивно впливає на здоров'я людей, які мають в анамнезі хвороби суглобів, очей чи крові, лікують захворювання кишково-шлункового тракту або бронхіальну астму.
Котяче око й астрологія: кому підходить камінь
Найбільше ювелірні вироби з хризоберилом підходять представникам знаків Повітря та Землі. Ракам, Рибам і Скорпіонам рекомендовано носити прикраси з ним, щоб ті контактували зі шкірою, а саме – браслети, підвіски. Козерогам, Стрільцям та Овнам такі вироби додають життєвої гармонії та спокою. Дівам, Тельцям і Близнюкам допомагають з упевненістю починати нові проєкти та успішно їх завершувати. Для Терезів котяче око стане справжнім любовним талісманом, а Левам додасть наснаги підкорювати нові вершини на кар'єрних стежках. І лише Водоліям краще не захоплюватися носінням прикрас із каменями зелено-жовтого кольору: вони можуть ослаблювати представника цього знаку.
Питання стилю: із чим носити вироби з котячим оком
Асортимент дивовижних моделей прикрас із містичним кристалом дає змогу підібрати в Україні той варіант, що пасуватиме кожній конкретній людині. Стилісти радять не поєднувати такі вироби з надто яскравим одягом чи іншими ювелірними творіннями. Котяче око – самодостатній камінь, який привертатиме всю увагу. Сережки чи кулони із самоцвітом гарно поєднуються з довгими сукнями чи легкими заквітчаними спідницями, блузами. Діловому стилю пасують каблучки чи печатки з інкрустацією хризоберилом. Особливо вдалим є поєднання прикрас із котячим оком з одягом в етнічному стилі. За цих умов камінь має однаково гарний вигляд в оправах із металу і білого, і жовтого відтінків.
Якщо любите бути в центрі уваги чи бодай трішки вірите в магію, якою манить котяче око, воно вдало доповнить вашу колекцію прикрас. Вибирайте з каталогу товари, які підійдуть за розміром та вартістю і переконайтеся, що це ваш камінь. І вам буде під силу геть усе.
Як відрізнити від підробки та особливості догляду
Коли ваш вибір – ювелірна прикраса з котячим оком, зверніть увагу на оригінальність самоцвіту. Якщо це натуральний кристал, він може мати легке світіння в темноті, вирізнятиметься зеленими й коричневими відтінками, але ніяк не рожевими чи салатовими, та обов'язково даватиме рівний відблиск «зіниці». До того ж справжнє котяче око буде мати немалу ціну, тому замовляти прикрасу з таким диво-каменем можна лише в спеціалізованих ювелірних інтернет-магазинах, що добре розуміються на якісних виробах, наприклад, в AURUM.
Доглядати за хризоберилом нескладно. Достатньо час від часу протирати камінь вологою м'якою ганчіркою або мити з мильним розчином. Не можна використовувати агресивні хімічні засоби. Також прикраси краще тримати якомога далі від різких перепадів температур та зберігати в скриньках із м'яким покриттям.
Вам також може бути цікаво

Камені блакитного кольору в ювелірному мистецтві
Різні відтінки синього – це кольори, що символізують чистоту, легкість, мрійливість. Тому прикраси з топазами й сапфірами – популярний вибір романтичних натур, дружніх і відкритих до світу. Якими блакитними каменями декорують ювелірні вироби, та в чому їхні особливості, читайте далі.

Цікаві факти про заручини та каблучки на сватання
Закохані люди дивляться на світ іншими очима. Часто ейфорія від почуттів не зменшується роками. Адже коли розумієш, що знайшов свою людину, хочеться подарувати їй увесь світ. Саме тому історія створення сім'ї починається із цього – з дарунків та гарних традицій. Перші зі звичаїв – пропозиція руки та серця і сватання. У різні часи такі події мали дещо інше смислове навантаження і відбувалися по-різному. Але їхня суть не змінилася донині: заручини – це особливий спосіб підтвердити бажання двох людей одружитися.

Кахолонг – камінь доброти і священної чистоти
Цей молочно-білий мінерал не вирізняється ексклюзивністю, дорогою ціною і навіть вишуканістю. Тривалий час у Європі кахолонг вважали дешевкою, не придатною для ювелірного ремесла. Проте його чарівності та чудовій незайманій енергії складно протистояти, що робить камінь ідеальним жіночим талісманом. Поєднуйте прикраси з кахолонгом та інші вироби з металу і самоцвітів для створення оригінального сучасного образу.