Топаз камінь
Топаз — напівдорогоцінне каміння природного походження. З цим мінералом пов'язано чимало історій і легенд, до сих пір про нього ходять різні чутки. Як би там не було, топаз дійсно володіє яскравим блиском і використовується для виготовлення ювелірних прикрас. Каблучки з топазом та інші вироби виглядають стильно і користуються чималим попитом.
Історія і родовища
Топаз був відомий з давніх часів. Він існує більше 3000 років. Не дивно, що його походження до сих пір залишається загадкою, що породжує різні міфи і легенди. Вчені до цих пір сперечаються, де вперше був знайдений цей камінь і звідки походить його назва. Існує кілька версій, кожна з яких вважається популярною і має право на існування:
- Острів Топазіос біля узбережжя Червоного моря — місце, де вперше було знайдено напівдорогоцінне метал. Вперше слово «топаз» згадав давньоримський письменник Пліній у своїй «Природній історії». За його словами, це — іскристий і золотистий. Пізніше з'ясувалося, що вчений описував хризоліт, але завдяки йому всі камені золотисто-червоного кольору називали топазами.
- Релігійні вірування. Послідовники різних релігій вірять, що слово «топаз» походить від санскритської «tapas». У дослівному перекладі це означає «вогонь», «тепло». Наприклад, у Давньому Єгипті вірили, що яскраве світіння топазу — це сяйво бога сонця Ра, а у римлян цей камінь асоціювався з Юпітером, покровителем небес.
- Острів Топазон (Ефіопія). Згідно з цією легендою, моряки, що зазнали аварії, у пошуках їжі натрапили на поклади каменів, що володіють золотим сяйвом. Звідси стався слух, ніби камінь здатний повертати моряків додому і застерігати від бурі. Під час епохи великих географічних відкриттів мандрівники завжди брали каблучки з каменем топаз у дорогу.
Російські рудокопи називають напівдорогоцінну сировину «важковаговиком» через високу питому масу. Найбільше напівкоштовних каменів приносить Урал, а якщо бути точніше — Ільменський мінералогічний заповідник. Тут можна зустріти мінерали вагою до 30 кг, причому не тільки безбарвні, але і блакитних відтінків.
Ільменський самоцвітний пояс вперше був виявлений у XIX столітті. Тоді ж тут почався видобуток дорогоцінних і напівкоштовних каменів, які використовувалися в якості ювелірної сировини.
Топази блакитних і жовтих відтінків зустрічаються переважно в Мурзинсько-Адуйском самоцвітному поясі, а камені малинових і червоних відтінків можна побачити у тектонічного шва Кочкарского мегантиклінорія.
В Україні напівдорогоцінну сировину видобувають на Волинському родовищі. З 1965-го тут існує шахта, де зустрічаються кристали червоних і жовтих відтінків. До слова, саме тут був знайдений найбільший камінь масою понад 117 кг.
Топази трапляються в різних кольорах, як в Україні, Росії, так і в інших країнах (Бразилія, Шрі-Ланка). Найчастіше можна побачити такі кольори і відтінки:
- малиновий;
- жовтий;
- червоний;
- блакитний;
- лазурний;
- рожевий;
- прозорий;
- помаранчевий.
Ювеліри високо цінують цей натуральний камінь завдяки визначальній властивості — виглядати на різних прикрасах оригінально і сяяти всілякими відтінками. Каблучки зі вставкою топазу виглядають неймовірно і завжди виділяються завдяки незвичайним переливам світла.
Лікувальні властивості
З давніх часів люди приписували напівдорогоцінним і коштовним камінням цілющі властивості, і топаз не став винятком. Як зберігач фізичного і духовного здоров'я, мінерал може:
- позбавити від безсоння і нічних кошмарів;
- принести спокій під час стресу;
- налагодити емоційний фон;
- допомогти позбутися від нервових розладів;
- підвищити імунітет і підтримати в боротьбі з простудними захворюваннями.
Вважається, що енергія напівдорогоцінного каміння здатна зміцнити здоров'я людини і забезпечити носію позбавлення від більшості проблем, пов'язаних з нервовим напруженням. Це сприяє зростанню популярності ювелірних виробів. Не дивно, що сережки з топазом добре продаються. Деякі люди купують їх не тільки заради краси, а й для підтримки здорового стану організму.
Магічні властивості
Про чарівні здібності цього каменю теж ходять легенди. Одні вважають, що талісман очищає душу, інші вірять, що він надає радість і сприяє зміцненню дружніх, партнерських зв'язків. Вважається, що цей камінь вселяє в людину віру і надію, сприяючи позбавленню від депресивних захворювань.
У стародавні часи люди вірили, що блакитний метал допомагає морякам успішно здійснити плавання і повернутися додому, а золотий викриває змови і приносить у дім радість, світло, щастя.
Камені рожевих відтінків використовуються у всіляких любовних ритуалах, зміцнюючи узи між парами. Безбарвні модифікації здатні посилювати інтуїцію і залучати прихильність заможних людей (директорів, керівників та ін.).
Завдяки подібним історіям сережки з каменем топаз надягають як на вечірки, так і на ділові зустрічі, побачення, прогулянки. Їх носять у поєднанні з будь-яким одягом, головне — не переборщити з кількістю прикрас. Одного комплекту, підібраного з почуттям стилю, буде достатньо.
Експресивним і не в міру гарячим Скорпіонам метал дозволить зберегти здоровий глузд, не розпорошуватися, а Риби, схильні до меланхолії, швидко впораються з пригніченим настроєм і нервовими розладами.
«Вогняним» знакам (Лев, Овен, Стрілець) браслети з топазом додадуть цілеспрямованості, допоможуть вирішити конфлікти в стосунках з близькими і колегами. Якщо бажаєте, щоб камінь діяв на повну силу, візьміть блакитний, рожевий або золотистий.
На «повітряні» знаків камінь діє трохи інакше. Браслети з каменем топаз для Близнюків, Водоліїв і Терезів допомагають поліпшити соціальний план, позбутися від проблем у сім'ї і з іншим оточенням, випустити негативні емоції назовні.
Зодіакальним знакам «землі» (Телець, Діва, Козеріг) безбарвний і блакитний метал дозволяє знайти спокій у внутрішньому світі, пізнати гармонію, позбутися від ворогів. Ювелірні прикраси зі вставками благотворно впливають на своїх носіїв, створюючи навколо них енергетичне поле.
Якщо ви хочете захистити себе і близьких від лихого ока, проблем з нервами, постійних стресів, то справжній топаз — кращий варіант. Природне сяйво каменю відмінно прикрасить будь-який образ, а також допоможе впоратися з емоціями і вирішити важливі питання без головного болю.
Цікаві факти
У цього каменю багата історія, а ще про нього часто пишуть, причому чимало цікавого. Ось основні факти, які викличуть цікавість серед читачів:
- У світі існує «раухтопаз», який помилково приймають за різновид напівдорогоцінного каміння. Насправді, це — димчастий кварц, за вартістю він в рази дешевше.
- Найбільший блакитний камінь — Марабелла. Він важив 1,65 кг. Був здобутий у родовищах Бразилії.
- Максимально великим каменем вважається Американський Золотий Топаз. Його маса — 4,5 кг. На огранювання каменю ювеліри витратили цілих 2 роки.
- Браганза — модель вагою 1680 карат — довгий час вважався надбанням португальської корони і алмазом великих розмірів.
- 16 років шлюбу офіційно називають «топазовим весіллям». У знаменний день подружжя дарують один одному прикраси з відповідним каменем і зміцнюють свої відносини сімейним святом.
- Топаз вважається вечірнім каменем. Окремі види погано переносять сонячні промені і можуть з часом стати блідими, якщо постійно надягати прикраси в денний час доби. Найзручніший спосіб зберегти виріб в ідеальній формі — зберігати його в оригінальній коробочці і надягати вечорами, коли напівкоштовні камені сяють яскравіше за все.
- Основні родовища знаходяться в Росії, Україні, США, Бразилії, на Мадагаскарі і Шрі-Ланці.
Цей камінь прекрасно виглядає незалежно від відтінку. Ювеліри доводять його до досконалості за допомогою огранки і створюють справжні шедеври. Якщо бажаєте отримати невеликий напівдорогоцінний, вишуканий оберіг, браслети зі вставкою топазу підійдуть ідеально!
Як вибрати ювелірні вироби
Ювелірні прикраси з природного матеріалу потрібно підбирати з розумом. Якщо сподобався виріб з конкретним каменем, дізнайтеся про нього детальну інформацію, зокрема — сполучуваність з зодіакальним знаком і магічний вплив на людей. Крім цього, варто враховувати власний смак і стиль.
Якщо підбираєте прикрасу високої якості на подарунок дорогій людині, враховуйте його переваги, знак зодіаку та інші характеристики. При бажанні виріб можна носити цілодобово, особливо безбарвні камені, адже в цьому випадку камінь просто не здатний втратити відтінок.
Доглядати за напівдорогоцінними виробами просто — достатньо іноді протирати їх антисептиком і позбавляти від пилу, бруду і шкідливих мікроорганізмів. Ювелірні прикраси з напівдорогоцінного або дорогоцінного матеріалів зберігайте в темному місці, далеко від дітей і чужих очей, інакше ви ризикуєте опинитися в неприємній ситуації, і магічні властивості каменю тут не допоможуть.